0212 221 38 68
info@istanbulbaca.com
09:00

Yetkili Baca Temizliği Firmaları

Yetkili Baca Temizliği Firmaları

Bacaların görevlerinin sorunsuz bir şekilde yerine getirmesi, insanların güvenlikleri adına son derece önemli olduğu için bu işlemin yasal prosedüre uygun yapılması gerekiyor. Bacaların herhangi bir firmaya değil, bu alanda uzman personele sahip olan yetkili bir firmaya temizletilmesi zorunluluktur. Yetkili baca temizliği firmaları, bu yetkiyi alabilmek için eğitimden geçmekte ve eğitimlerini başarı ile tamamladıktan sonra ilgili resmi kurumlar tarafından firmaya yetki verilmektedir.

Bacaların gerektiği gibi temizlenememesi durumunda, kısa sürede tıkanma yapması çok büyük bir olasılıktır. Bu ise yapıların içerisinde bulunan gazların dışarıya etkin olarak tahliye edilememesi anlamına geliyor ki, insan hayatı için son derece riskli bir durumdur. Bundan dolayı baca temizliğinin mutlaka işin ehli olan kişiler tarafından yapılması gerekiyor.

Yetkili Baca Temizliği Firmaları ve Baca Raporu

Baca temizliği keyfi bir işlem olmayıp zorunlu olarak yapılması gerekmektedir. 2009 yılından itibaren zorunlu hale getirilen bu işlemin yetkili baca temizliği firmaları tarafından yapılması ve sonunda da yapılan işleme dair baca temizliği raporu verilmesi gerekmektedir.

Yetkili firmalar tarafından yapılan temizlik sonrasında yapılan işleme ve bacanın genel durumuna ait detaylar bir raporda belirtilir. Böylece bacanın gaz tahliyesinin etkin olarak yapıp yapmadığı anlaşılır. Bu rapor özellikle ilk defa gaz kullanacak olan yerlerden ve yeni kiralanan evlerden istenmektedir. Baca temizliği raporu olmaması durumunda doğalgaz o yapıya verilmemektedir.

Baca Temizliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dışarıdan basit bir iş gibi görülen baca temizliği, uzmanlık gerektiren tehlikeli bir iştir. Bundan dolayı da yetkili baca temizliği firmaları haricinde farklı birileri tarafından yapılmaması gerekmektedir. Temizliğin nasıl yapılacağı ise bacanın genel durumu ile ilgilidir. Buna bağlı olarak bacanın içi kontrol edilir ve biriken maddeler belirlenir. Bu maddelerin nasıl etkin bir şekilde çözüleceği noktasında uzman personel gerekli değerlendirmeyi yapar ve ardından temizlik başlar.

Baca temizliğinin ilk adımında fiziksel temizlik vardır ve bu temizlik özel aletlerle yapılır. Böylece bacalardaki kaba birikintiler temizlenir. Son olarak ise kimyasal temizlik maddeleri kullanılarak bacalar tamamen temizlenir ve ilk haline getirilir.

Yetkili Baca Temizleme Firması

Bacaların temizliği son derece önemli olup bunların mutlak surette yetkili baca temizleme firması tarafından yasal mevzuata uygun bir şekilde yapılması gerekmektedir. İnsanlar tarafından alınan hizmetlerin önemli bir kısmında böyle bir zorunluluk olmaması karşın baca temizleme noktasında böyle bir husus bulunmaktadır. Bunun nedeni ise bacaların insanların hayatlarını etkileyecek kadar büyük bir görevi yerine getirmesinden kaynaklanmaktadır.

Normal şartlarda bacaların temizliği insanlar tarafından çok fazla önemsenmez ya da basit görülebilir. Fakat durum bu kadar basit değildir. Çünkü bacalar, evlerde kullanılan sobalar, doğalgaz ve benzer sistemlerin oluşturduğu bir takım zehirli gazların dışarı tahliye edilmesini sağlar. Eğer bacalar, görevlerini tam olarak yerine getiremez ise söz konusu zehirli gazlar insanların bulunduğu ortama dolar ve bu da insanların yaşamlarının tehlikeye girmesine neden olur.

Yetkili Baca Temizleme Firması Ne Yapar?

Baca temizliği yapabilmek için firmaların bir dizi eğitim alması ve bunların sonunda yapılan sınavları başarı ile tamamlaması gerekir. Böylece firmalar, baca temizliği konusunda istenen yeterliliğe sahip olacak ve bu da temizlik yapma konusunda yetki sahibi olmaları anlamına gelecektir. Yetkili baca temizleme firması olabilmek için bu şekilde bir yolun izlenmesi gerekmektedir.

Yapılacak olan temizliğin, firma tarafından uygun bir şekilde yapılması gerekir. İşlem sonunda ise gerekli kontroller detaylı olarak yapılır ve bununla ilgili bir rapor düzenlenir. Bu raporda bacada yapılan temizlik, bacanın genel durumu ve varsa bacada yapılması gereken diğer işlemler belirtilir. Böylece söz konusu rapor, baca hakkında detaylı bir şekilde bilgi vermiş olur.

Yetkili Baca Temizleme Firması ve Baca Temizleme Raporu

Yetkili baca temizleme firması tarafından verilen rapor, özellikle ilk defa doğalgaz açtıracaklar için zorunludur. 2009 yılından beri zorunlu olan bu rapor olmadan, doğalgazın açılması söz konusu değildir.

Baca temizleme raporu, yeni kiralanan ev ya da işyeri için de istenebilmektedir. Bunun temel nedeni, söz konusu yapılardaki bacaların insanların sağlıklarını tehdit etmeyecek şekilde işlevlerini yerine getirip getirmediklerini görmektir. Raporu olmayan yapıların gazları bundan dolayı verilmeyebilir ya da kesilebilir.

Bir cevap yazın