0212 221 38 68
info@istanbulbaca.com
09:00

Şömine Bacası Temizliği

Şömine ve katı yakıt kullanan soba, merkezi sistemli fuel oil baca ve kazanların yıllık bakımı ve temizlikleri yapılmaktadır.

Şömine Baca Temizliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lüks ev ve villaların vazgeçilmez bölümlerinden birisi olan şömine, soğuk kış akşamları yakılarak görüntüsü ile insanların içini ısıtmaktadır. Şöminelerde yakılan odun ve benzer yakıtların oluşturduğu dumanlar, baca vasıtası ile dışarı atılmaktadır. Şömine baca temizliği yapılarak bacaların bu işlevlerini sorunsuz bir şekilde yerine getirmesi sağlanmaktadır.

Şöminelerde genellikle odun ve kömür tarzı yakıtlar yakılır. Bunların en bilinen özellikleri ise is denilen siyah bir tabaka oluşturmalarıdır. Bu tabaka, kullanıma bağlı olarak zaman içinde artar ve bir noktadan sonra bacaların tıkanmasına dahi neden olabilir. Bu tür olumsuzluklar yaşamamak için şömine bacalarının yılda en az bir defa temizliğinin yaptırılması gerekir.

Şömine Baca Temizliği Nasıl Yapılır?

Şöminelerde yanan maddelerin çıkardığı gazların zaman içinde kirlettiği bacaların temizliğinin profesyonel ekipler tarafından düzenli bir şekilde yapılması gerekiyor. Şömine baca temizliği yapılırken izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  • Temizlik için gerekli önlemler alınır ve etrafın kirlenmemesi sağlanır.
  • Bacada bulunan kirlerin durumuna bağlı olarak fiziki çalışma yapılır ve bunların aşağıya düşmesi sağlanır.
  • Bu işlemin ardından farklı maddeler var ise bunların temizlenmesi için değişik yöntemler kullanılır.
  • Bacanın genel kontrolü yapılır ve işlem sonlandırılır.

Baca temizliğinde izlenmesi gereken genel aşamalar bu şekildedir fakat bacaların durumuna bağlı olarak farklı yöntemlerin kullanılması da söz konusu olabilir. Buna temizliği yapan uzman ekibin karar vermesi gerekir.

Şömine Baca Temizliğinin Sağladığı Faydaları

Zamanla kirlenen bacaların pek çok olumsuz etkisi vardır. Şömine baca temizliği yapılarak bu olumsuzlukların önemli bir kısmı tamamen engellenir. Baca temizliğinin sağladığı faydalardan bazıları şu şekildedir:

  • Şöminelerin çok daha iyi yanmasını sağlar. Bacadan dumanların tahliyesinin güçlü olması, ateşin gücünü arttıracaktır.
  • Yanan ateşin dumanının içeri dolması engellenir.
  • Şömine bacalarının zift ile kaplanması engellenir ve bu sayede baca yangınlarının çıkmaması için önemli bir tedbir alınmış olur.

Bunlar genel faydalardır. Karbon monoksit ve diğer zehirli gazlara maruz kalmama durumu ise bu temizliklerin temel nedenidir. Böylece insan hayatını tehdit eden önemli bir risk tamamen ortadan kaldırılmış olur.

Bir cevap yazın

  • Diğer Sitelerimiz. yangın merdiveni yangın kapısı yangın merdiveni yangın danışmanı yangın merdiveni