0212 221 38 68
info@istanbulbaca.com
09:00

Hastane Baca Temizliği

Hastanelerde bulunan mutfaklar havalandırma sistemleri ve ayrıca ameliyathanelerin bacaları belirli aralıklarla temizlenmek zorundadır, Şirketimiz olarak bu sistemlerin temizliklerini hastaların hassasiyetini gözeterek gerekli duyarlılıkla gerçekleştirmekteyiz.

Ameliyathane ve yoğun bakım ünitelerinde bulunan havalandırma sistemlerinin temizlik ve bakımları ve filtre değişimleri hasta sağlığı açısında önemlidir. Bu bakımların periyodik olarak yapılması gerekmektedir. Bu bakımlar esnasında sistemin kısmi olarak kapatılarak ameliyathaneleri yarım kapasite ile çalıştırmak suretiyle temizlikleri gerçekleştirilmektedir.

Hastane Baca Temizliği Neden Önemlidir?

Bacalar, insanların sağlığına son derece zararlı olan ve yanma sonucunda ortaya çıkan bir takım gazların tahliye edilmesini sağlar. Bu işlevini eksiksiz bir şekilde yerine getirebilmesi için dönemsel olarak temizlenmesi gerekiyor. Hastanelerin içerisinde meydana gelen gazların tahliyesi için de bacalar kullanılmaktadır. Hastane baca temizliği işlemi yapılarak bacaların görevlerini eksiksiz yerine getirmeleri gerekiyor. Böylece hastanelerin içinde bulunan insanların can güvenlikleri tehlikeye atılmamış olacaktır.

Baca temizliğinin kullanıma bağlı olarak yıl içinde birkaç defa tekrarlanması gerekiyor. Hastanelerin yoğun olarak doğalgaz ve diğer yakıtları kullandığı düşünülürse yılda en az iki defa bu temizliğin tekrarlanması adeta bir zorunluluktur. Aksi durumda oluşacak olumsuzlukların boyutları tahmin edilenden daha fazla olabilir.

Hastane Baca Temizliği Nasıl Yapılır?

Bacaların profesyonel ekipler tarafından temizlenmesi gerekiyor. Bu ekiplerin sahip olduğu ekipmanlar sayesinde bacaların temizlikler ilgili yasal prosedüre uygun olarak yapılabilmektedir. Amatör kişiler tarafından yapılmaya denenecek hastane baca temizliği ise eksik yapılacaktır. Bu da kısa süre sonra bacaların tamamen tıkanması ile sonuçlanabilir.

Baca temizliği yapılırken öncelikle bir planlama yapılmalı ve bacayı oluşturan bütün bölümlerin temizlenmesi sağlanmalıdır. Hastanelerin büyüklüğüne bağlı olarak bu bölümler biraz daha fazla olabilir. Fakat hiçbir bölümün atlanmaması ve detaylı olarak temizlenmesi gerekir. Temizlik esnasında kesinlikle profesyonel olmayan çuval vb. eşyalar kullanılmalıdır. Bu tür kullanımlar, bacalara zarar verebilir ve çok daha büyük problemlere neden olabilir.

Hastane Baca Temizliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Hastane ya da diğer yapıların bacalarının temizliği esnasında, bu işin insanların can güvenliğini direkt olarak ilgilendirdiği dikkate alınmalıdır. Hastane baca temizliği yaparken bu husus çok daha önemlidir. Bacaların genel durum tespiti yapılmalı ve tıkanmaya başlayan bölgeler tespit edilerek buralara ayrı bir önem verilmelidir. Kullanılan ekipmanlar her ne kadar etkili sonuçlar verse de mutlaka gerekli olan kontroller yapılmalıdır.

Bacalar temizlenip kontrol edildikten sonra tespit edilen çatlaklar varsa bunların tamiratının da yapılması gerekiyor. Çünkü bu çatlaklar zaman içinde büyür ve onarımı imkansız hale gelir. Bu işlemlerin yapılmasının ardından bacaların temizliği tamamlanmış olacaktır.

Bir cevap yazın

  • Diğer Sitelerimiz. yangın merdiveni yangın kapısı yangın merdiveni yangın danışmanı yangın merdiveni