0212 221 38 68
info@istanbulbaca.com
09:00

Fabrika Baca Temizliği

Fabrikalar , imalat atölyeleri, sanayi işletmelerinde bulunan çok çeşitli olmak kaydı ile ortamdan koku,duman,toz,boya,zehirli gaz vb zararlı maddeleri aspirasyonunu yapan baca sistemlerinin temizliklerini gerek çalışan sağlığını korumak gerek işletmedeki yangın risklerini ortadan kaldırmak için temizlik bakımları çalışma yoğunluğuna göre belirli periyotlarda gerçekleştirilmelidir.

Fabrika Baca Temizliği ve Önemi

Fabrikalar, üretim yapılan ve bunun için de bir takım enerjilerin yoğun olarak kullanıldığı alanlardır. Fabrikalarda doğalgaz, kömür ve benzer maddelerin tüketilmesi sonucu ortaya çıkan gazlar olduğu gibi üretimlerden kaynaklanan gazlar da vardır. Fabrika baca temizliği bu gazların sorunsuz bir şekilde tahliye edilmesi için çok önemlidir.

Fabrikaların bacalarındaki yük son derece fazladır. Üretim yapılış şekli ve üretilen ürünlere bağlı olarak fabrika bacalarında filtre dahi kullanılabilmektedir. Gazların etkisi kullanılan filtreler ile daha net anlaşılabilir. Bacaların temizliği yapılırken bu filtrelerin de temizlenmesi gerekiyor. Eğer temizlenmesi mümkün değilse mutlaka bunlar yenilenmelidir. Böylece fabrikanın çevreye zarar vermesi engellenmiş olacaktır.

Fabrika Baca Temizliği ve Katkıları

Fabrikaların bacalarının işlevini sorunsuz bir şekilde yerine getirmesi insan sağlığını olumlu etkilediği gibi üretim verimliliğini de olumlu etkiler. Söz konusu durumun daha net anlaşılması için basit bir örnek verilebilir. Fabrika baca temizliği düzenli yapıldığında bacalar tam kapasite ile çalışacak ve böylece içeride bulunan gereksiz gazların tamamı tahliye edilecektir. Bu ise içerideki yanmaların çok daha kaliteli olmasını sağlar. Çünkü ortam ne kadar temiz olursa yanma o kadar güçlü olur. Baca temizliğine bu açıdan da bakılabilir.

Bacaların sorunsuz bir şekilde işlevini yerine getirmesi, içeride bulunan personelin rahat olmasına ve kendilerini işe daha iyi vermelerine neden olacaktır. Dolayısıyla yapılacak olan baca temizliğinin birden fazla alana direkt olarak etkisi olduğu unutulmamalıdır.

Fabrika Baca Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Fabrikaların bacaları, normal bacalardan çok daha büyüktür hatta bazıları devasa yapıdadır. Bunların temizliklerinin profesyonel ekipler tarafından gerekli ekipmanlar kullanılarak yapılmalıdır. Fabrika baca temizliği yapılırken fiziksel ve kimyasal olmak üzere iki farklı aşamanın uygulanması gerekir.

Fiziksel olarak yapılan temizlik, bacada biriken olan maddelerin kazınarak çıkarılmasıdır. Bu işlem bir noktaya kadar başarılı olmaktadır. Bu aşamadan sonra ise kimyasal malzemeler kullanılarak daha derinlemesine bir temizlik yapılır. Son olarak ise gerekli kontroller yapılır ve bacalar tekrardan kullanılmaya başlanabilir. Bütün bu işlemlerin olabildiğince kısa sürmesi, fabrikanın yeniden üretime başlaması açısından son derece önemlidir.

Şirketimiz gerek mühendislik gerekse iş tecrübesi olarak bu tip zorlu projeleri tüm iş güvenlik
kurallarına uygun şekilde gerçekleştirmektedir.

Bir cevap yazın

  • Diğer Sitelerimiz. yangın merdiveni yangın kapısı yangın merdiveni yangın danışmanı yangın merdiveni