0212 221 38 68
info@istanbulbaca.com
09:00

Doğalgaz Baca Temizliği

Firmamız İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığından almış olduğu yetki belgesi ile İstanbul genelinde, baca sistemini kullanan ve doğalgaz ile çalışan tüm bacaların temizlik ve kontrolünü bu konuda eğitim almış, uzman personelimiz sağlıklı bir şekilde yaparak İGDAŞ ın istemiş olduğu Baca Temizlik Raporu nu vermektedir.

Konutlarda ve iş yerlerinde yönetmelik gereği yılda bir kez temizliği zorunlu olan bacalarda kurum,is veya kırılmalardan kaynaklı tıkanmalar söz konusudur. Bu tıkanmalar karbonmonoksit zehirlenmelerine sebebiyet vermektedir. Önleme ve kontrol için yapılan bu hizmet aynı zamanda doğalgaz açma işlemlerinde zorunludur.

Doğalgaz Baca Temizliği Hakkında Genel Bilgiler

Temiz enerji kaynaklarından birisi olan doğalgazın kullanımı ülkemizde giderek yaygınlaşmaktadır. Her ne kadar temiz enerji kaynağı olsa da doğalgaz yanması sonucu oluşan bazı gazlar bacaların kirlenmesine neden olur. Doğalgaz baca temizliği ile bu kirlenmeler giderilerek ısınma sisteminin sorunsuz bir şekilde çalışması sağlanır.

Doğalgaz ısınma amacıyla kullanıldığı gibi mutfaklarda da kullanılmaktadır. Bu kullanımlar zaman içerisinde bacalar üzerinde bir takım isler ve partiküller oluşmasına neden olmaktadır. Kömür ya da odun kadar olmasa bile biriken kirlerin zaman içinde bacayı tamamen tıkama gibi bir olasılığı vardır. Bacanın tıkanması ise insanların can güvenliğinin risk altında olması demektir. Dolayısıyla doğalgaz bacalarının yılda en az bir defa temizlenmesi ve bu oluşan kirlerin giderilerek sorunsuz bir şekilde işlevini yerine getirmesi sağlanmalıdır.

Doğalgaz Baca Temizliği ile Daha İyi Bir Isınma

Bilindiği gibi doğalgaz ile ısınan evlerde bu işlevi kombiler yerine getirmektedir. Kombiler, doğalgazı yakarak sistemdeki suyu ısıtır ve bu sıcak suyu kaloriferlere verir. Doğalgazın yanmasıyla oluşan zehirli gazlar ise kombinin baca sisteminden dışarıya atılır. Doğalgaz baca temizliği yapılırken burasının da temizlenmesi gerekir. Çünkü bu bacanın kirli ya da tıkalı olması, kombinin tam bir performans ile çalışmasını engelleyecektir.

Baca temizliği yapıldıktan sonra kombiler deyim yerindeyse çok daha iyi nefes alacak ve bu da performanslarının yükselmesini sağlayacaktır. Tüm bunlar ise yakıt bakımından önemli bir tasarruf sağlayabilir.

Doğalgaz Baca Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Doğalgaz kullanılan yerlerdeki genel tahliye bacalarının ve kombi bacalarının temizlenmesi gerekiyor. Evlerdeki doğalgaz baca temizliği genellikle sadece kombilerden oluşmaktadır. Fakat kombinin bacası genel sisteme verilirse buraların da temizlenmesi gerekecektir.

Baca temizliği yapılırken kombinin ilgili bölümlerinin sökülmesi gerekiyor. Bunun için ise profesyonel kişi ya da kişilerden yardım alınmalıdır. Amatör olarak yapılabilecek bir işlem değildir. Dışarıdan her ne kadar kolay görülse de bu işlem yapılırken bilinmesi gereken bazı incelikler vardır. Bacaların fiziksel olarak temizlenmesi için özel ekipmanlar kullanılır ve bunlar çok iyi sonuç verir. Daha sonra ise kontrol yapılır, herhangi bir soruna rastlanılmaz ise baca yerine takılır ve işlem sonlandırılır.

Bir cevap yazın

  • Diğer Sitelerimiz. ankara baca temizliği yangın merdiveni yangın merdiveni