0212 221 38 68
info@istanbulbaca.com
09:00

Baca Temizliği Raporu

Baca Temizliği Raporu

Bacalar, insanların yaşadığı ve bulunduğu yapıların en önemli bölümlerinden bir tanesidir ve bundan dolayı da buraya gereken önemin verilmesi gerekir. Baca temizliği raporu, söz konusu önemin verilip verilmediğini gösteren önemli bir belgedir.

Bacalardan tahliye edilen gazlar, zamanla bacaların yüzeyinde birikintiler oluşturmaya neden olur. Bunlar zamanında temizlenmez ise daha da artar ve bacaların görevleri ya tam olarak yapamamasına ya da tamamen devre dışı kalmasına neden olabilir. Bu aşamadan sonra ise bacalar, insanların sağlıkları ve yaşamları için çok önemli bir tehdit haline gelir. Öyle ki sırf bu sebepten dolayı yaşanan kazalar ve hayatlarını kaybeden insanlar vardır. Böylesine önemli bir riskin bertaraf edilmesi için bu rapor bazı durumlarda zorunlu tutulmuştur.

Baca Temizliği Raporu Nedir?

Bacaların üstlenmiş oldukları görev, insanların yaşamlarını direkt olarak etkilediği için bir takım yasal mevzuatlar düzenlenmiştir. Baca temizliği raporu da bunlardan birisi olup 2009 yılından itibaren zorunlu tutulmuştur. Bu rapor, sadece yetkilendirilen baca temizliği firmaları tarafından verilmektedir.

Bacaların genel durumlarını gösteren raporun olmaması durumunda, ev ya da işyerine verilen doğalgazın kesilme ihtimali dahi vardır. Yani sanıldığı kadar basit bir rapor olmayıp, son derece önemlidir. Bu rapor, bacaların temizlenmesinin ardından verilmesine karşın sadece temizlik ile ilgili hususları barındırmamaktadır. Bacaların genel olarak durumları da bu raporda yer alır ve işlevlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirip getirmeyeceği bu rapordan anlaşılabilir.

Baca Temizliği Raporu Ne İşe Yarar?

Baca temizliği raporu, doğalgazın açılması için istenen belgelerden bir tanesidir ve zorunludur. Ev ya da işyerinin kiralanması durumunda istenen rapor, yeni yapılan yapılardan da istenmektedir. Böylelikle bacaların güvenliklerinden emin olunmaktadır.

Baca temizliği raporundaki temel hedef, insanların karbon monoksit gazına maruz kalarak zehirlenmelerinin önüne geçmektir. Çünkü bu gaz son derece zehirlidir ve insanlar tarafından solunduğunda kana yapışarak kanın oksijen taşımasını engeller. Bu da bir süre sonra insanların ölmesine neden olabilir. Ölüm dışında kalıcı hasar bırakması da söz konusudur. Bu kadar büyük risklerden kurtulmak için söz konusu rapor zorunlu tutulmuştur.

  • Diğer Sitelerimiz. ankara baca temizliği yangın merdiveni yangın merdiveni