0212 221 38 68
info@istanbulbaca.com
09:00

AVM Baca Temizliği

AVM Baca Temizliği

Avm (Alışveriş Merkezleri) özellikle nüfusun yoğun olarak yaşadığı büyük şehirlerde insanların kişisel, gıda, giyim, vb. ihtiyaçlarını karşıladığı boş vakitlerini değerlendirdiği mekanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle İstanbul’ da  yoğun olarak alışveriş merkezi bulunmaktadır. AVM yani alışveriş merkezleri bir çok mağaza ve restaurantı bünyesinde barındırmaktadır.  AVM baca temizliği bu işletmeler için kanunen zorunlu bir uygulamadır.

Avm Baca Temizliği

Özellikle restaurant, lokanta, steak house gibi mekanların iş yoğunluğuna göre periyodik olarak 10 -20 – 30 gün aralıklarla tekrarlanması gerekmektedir. Çünkü avm bacaları düzenli olarak temizlenmediği takdirde olası bir yangın çatı yangınına dönüşüp tüm avm ye zarar verebilecek duruma gelebilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İftaiye Amirliği tarafından baca temizleme firmalarına yetki belgeleri verilip, İstanbul çevresinde bu baca temizleme firmaları hizmet vermektedir.  Firmamız bu yetki belgelerine sahip, ekip üyelerine baca temizleme konusunda süreli eğitim veren, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sürekli denetlenen bir firmadır.

AVM’ler son dönemde giderek yaygınlaşan yapılardır ve insanlar buralarda zaman geçirmeyi yoğun olarak tercih etmektedir. AVM içerisinde çok sayıda işletme bulunurken bu işletmelerin bazıları farklı yakıtları tüketmektedir. AVM baca temizliği, işletmelerden kaynaklı gazların ve genel olarak ısıtma sistemlerinde oluşan zehirli gazların tahliyesinin sorunsuz bir şekilde yapılmasını sağlar. AVM’lerin yoğun şekilde kullanılması, baca sistemlerindeki yükün çok fazla olmasına neden olur. Bundan dolayı kısa bir süre içerisinde bacalarda tıkanma belirtileri görülebilir.

AVM içerisinde günün belli saatlerinde binlerce insan bulunmaktadır ve bacaların görevlerini yerine getirmemesi, bu kadar insanın bir anda karbon monoksit başta olmak üzere bir takım zehirli gazlara maruz bırakabilir. Böylesine bir durumun yaşanmaması adına temizliklerin periyodik olarak yapılması çok önemlidir.

AVM Baca Temizliği ve Faydaları

AVM’lerin içerisindeki gazların çok daha etkin bir şekilde tahliye edilmesi için yapılan AVM baca temizliği, pek çok kazanım sağlamaktadır. Temizliğin sağlamış olduğu faydalardan bazıları şunlardır:

  • İşletmelerin içerisinde yer alan ocak ve benzeri yerler çok daha verimli bir şekilde çalışır.
  • Çevreye verilen karbon monoksit oranında ciddi bir azalma sağlanır.
  • Bacaların zamanla zift ile kaplanması engellenir.
  • Bacalarda çıkması muhtemel yangınların önüne geçilmiş olur.
  • Isıtma sistemleri daha verimli çalışır. Tasarruf oranı %30 seviyelerine kadar çıkabilir.

Yukarıda bahsedilen yararlar dikkate alındığında baca temizliğinin ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır. AVM’lerin bu ve benzer yararları elde edebilmesi için periyodik olarak bu bakımları yaptırması gerekmektedir.

AVM Baca Temizliği Yapılırken Bilinmesi Gerekenler

İnsanların yoğun olarak kullandığı AVM’lerin baca sistemleri oldukça büyüktür. AVM baca temizliği yapılırken baca sisteminin tamamının temizlenmesi gerekmektedir. Hiçbir bölüm atlanmamalıdır çünkü atlanılacak olan bölümde meydana gelecek tıkanma ya da daralma, bütün baca sistemini olumsuz etkileyecektir.

Bacaların temizliği yapılırken AVM içerisinde restoranlardan kaynaklı yağ tabakalarının olabileceği dikkate alınmalıdır. Bu yağ tabakalarının temizlenmesi için özel kimyasal malzemeler kullanılmalıdır. Diğer yöntemler, yağın baca sistemlerinden tamamen sökülmesinde istenilen sonucu vermemektedir. Kimyasal temizlik yapıldıktan sonra ise bacalar genel olarak kontrol edilmeli ve işlem bu aşamadan sonra bitirilmelidir.

Sizde içiniz rahat bir şekilde bizimle bağlantıya geçip AVM Baca temizliği konusunda 7/24 bizden hizmet alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

  • Diğer Sitelerimiz. ankara baca temizliği yangın merdiveni yangın merdiveni